Nyheder

Nyt trænerteam til BK Amagers

Det er med stor glæde, at BK Amager kan meddele, at Jesper Krone overtager head coach rollen for klubbens Dameligahold i den kommende sæson.

Jesper er en gammel kending i BK Amager, da han igennem en årrække havde ansvaret for klubbens herrehold med stor succes blandt andet med en pokaltitel samt en 3. plads i Basketligaen.

Jesper har mange års erfaring både som spiller på topplan og som leder, så vi er rigtig glade for at byde Jesper velkommen tilbage i klubben.

Samtidig er Sam Tamargo ansat som assist coach for dameholdet, som træner for 1. division udviklingsgruppen og for U19 Damer samt som sportslig ansvarlig for U16 Damegruppen i samarbejde med de trænere, der er ansat der. Sam har som aktiv spillet på højeste niveau i den danske liga, han har gennem en årrække været træner i Glostrup Basket, og Sam har i denne sæson - ud over trænergerningen i Glostrup – været træner for U16 Damegruppen i BK Amager.

BKA ser frem til samarbejdet med Jesper og Sam omkring dameelitegruppe og glæder sig til den kommende sæson.